Mobil Web Tasarım

Mobil Uyumlu Web Siteler & Kullanıcı Deneyimi

2021-02-10 22:08:17

Web Tasarım 134

Her geçen gün değişen ve gelişen bir ivme kazanan web siteleri günümüz teknolojisiyle aynı oranda büyümektedir. Bilinen ilk internet sitesi 1991 yılında HTML dili ile kodlanarak son derece basit bir amaç ile yayınlanmıştır. Günümüzde iste 2 milyara yakın web sitesi kullanımaktadır bu siteler alışveriş , seyahat, sağlık gibi binlerce amaç içermektedir dolayısıyla bu kadar hızla gelişen bir sektörde artık firmalar  tüm dünya genelinde rekabet etmeye başlamıştır.

 

Teknolojiye artık daha çok güveniyoruz.

 

Sosyal medyanın mobil olarak hayatımıza girmesiyle telefonlar iyice elimizden düşmez oldu ve değişen deneyimlerimiz ile teknolojiye daha da güvenmeye başladık tüm banka ihtiyaçlarımızı doktor randevularımızı saniyeler içerisinde elimizde bulunan telefonlar ile gerçekleştirmeye başladık. Bu planlı büyümeyi yakından takip eden firmalar hızlı bir şekilde mobil web sitelere dahil olmaya başladılar bu sayede insanların sosyal medya geçirdikleri süreleri de hedef alarak çeşitli dijital pazarlama stratejileri ile kullanıcıların karşısına yapay zeka destekli bir teknoloji ile çıkmaya başladılar. 

 

Mobil Uyumluluk Neden Önemli ?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi insanlar bir çok ihtiyaçlarınız mobil uygulamalar ve mobil siteler üzerinden hızlı bir şekilde fazla vakit kaybetmeden gerçekleştirmeye başladılar, dolayısıyla tüm ihtiyaçlarınıda bu doğrultuda gidermeyi alışkanlık halinde getirdiler. 

 

Örneğin; Ali arabasına yazlık lastik almak istiyor bunun için ilk olarak bakacağı yer Google olacaktır aramasını ise  X markasının Y modeline uyumlu lastik olarak betimleyerek enter tuşuna basacaktır artık arama motorları ve sosyal medya platformları Ali^nin lastik alacağını hatta aracının marka ve modelinide bilmektedir.Bir lastik firması web sitesinin mobil uyumluluğu olmadan Ali'ye lastik satabilir  mi ? veya Ali'nin aracının marka ve modelini bilen diğer firmalar aracının diğer tüm ihtiytaçlarını Ali'ye pazarlaya bilir mi ? mobil uyumlu web siteler bu yüzden önemlidir ve biz buna kısaca Rekabet diyebiliriz.